Turkish Embassy in Doha

Embassy History and Previous Ambassadors

 
Necati Utkan
01.01.1980-01.01.1981
Hasan Üner
01.01.1981-01.01.1983
Üstün Dinçmen
01.01.1983-01.01.1986
Ergun Sav
01.01.1986-01.01.1989
Erdoğan Aytun
01.01.1989-01.01.1993
Selçuk Tarlan
01.01.1993-01.01.1998
Uğur Ergun
01.01.1998-01.01.2002
Oya Tuzcuoğlu
01.01.2002-01.01.2004
Mustafa Naci Sarıbaş
01.01.2004-01.01.2006
Mithat Rende
15.01.2007-13.11.2009
H. Emre Yunt
15.11.2009-15.09.2013
Ahmet Demirok
01.10.2013-28.02.2017
Fikret Özer
13.03.2017-