Büyükelçi Ahmet Demirok'un İstiklal Marşının Kabulünün 95. Yılı ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Programında Yaptığı Konuşma

Ahmet Demirok 12.03.2016
Sayın Müdürüm,
Saygıdeğer Vatandaşlarımız,

Bugün, milletimizin kara günlerinde kaleme alınmış, aydınlığa çıkmamızda kılavuzumuz, özgürlüğümüzün sembolü istiklal marşımızın kabulünün 95. yıldönümünü kutlamak, istiklal ve vatan şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u anmak amacıyla bir arada bulunuyoruz.

Böylesine anlamlı bir törene ev sahipliğinden ötürü Yunus Emre Türk Kültür Merkezimize şükranlarımı sunmak istiyorum. Gurbetteyiz, vatan hasretini sinelerimizde daha derinden hissediyoruz. Böyle toplantılar, anma etkinlikleri gurbette bizleri bir araya getiren önemli vesilelerdir.

Milletimiz, bu birlik ruhunu gösterdiği dönemlerde, en ağır şartlara rağmen ayakta dimdik kalabilmeyi başarmıştır. 19. yüzyılın son dönemleri ve 20. yüzyılın başlarında yaşanan çetin savaşlar, Osmanlı İmparatorluğunu tüketmiş olsa da milli birlik ruhumuzu perçinlemiştir. Zira “Girmeden tefrika bir millete, düşman giremez. Toplu vurdukça yürekler onu top sindiremez.”

Geçmişimizden ders aynı zamanda güç alarak, geleceğe umutla bakmalıyız. Sınırların kalktığı küreselleşen dünyada, özellikle yurtdışında yaşayan bizlerin birbirimize daha çok kenetlenerek, vatan ve milletimizin çıkarlarını en iyi şekilde korumamız gerektiğine inanıyorum.

Sizler Türkiye’nin gerçek temsilcilerisiniz. Bizler ise ülkemize ve sizlere hizmet etmek için buradayız. Bu ağır sorumluluğu omuzlarımızda fazlasıyla hissediyoruz. Katar’daki görevimin 3. yılına girmiş bulunuyorum. Sizlerin de desteğiyle, kısacık bu zaman diliminde ülkemizin görünürlüğünü arttıran önemli işlere imza attık.

2015 yılının Türkiye-Katar Kültür Yılı olarak kutlanması, Katar ile mevcut kültürel ve sosyal ilişkilerimizde bir dönüm noktası olmuştur. Yıl boyunca her iki ülkede 40’a yakın etkinlik düzenlenmiştir. Yine Kültür Yılı kapsamında Mehmet Akif Ersoy’un “Safahat” isimli eserinin Türkçeden Arapçaya tercümesine başlandı. Tercümenin bu yıl içerisinde tamamlanmasını öngörüyoruz.

“Muhteşem Yüzyıl” sergisi, A Milli Takımlarımız arası futbol maçı ve MIA Park alanında gerçekleştirilen Türkiye Festivali 2015 yılına damga vuran kültürel etkinliklerimiz olmuştur. Katar Kültür, Sanat ve Miras Bakanının Türkiye-Katar Kültür Yılının bugüne kadar Katar’da gerçekleştirilen en başarılı kültür yıllarından birisi olarak zikretmesi bizleri ziyadesiyle mutlu etmiştir.

Kültürel ve sosyal ilişkilerimizde yakalanan seviyeyi daha yukarılara taşımak ve bu ivmeyi kaybetmemek ve kültürel çalışmalarımızı kurumsal bir temele oturtmak için Yunus Emre Türk Kültür Merkezimizin açılışını gerçekleştirdik. Kültür Merkezimize Türkçenin Katar’da öğretilmesi ve Türk kültür ve sanatımızın tanıtılması konusunda çok önemli görevler düşmektedir.

Türkçe’nin en iyi şekilde öğretilmesi ve kültürümüzün doğru bir şekilde tanıtılmasının yanı sıra, Yunus Emre Türk Kültür Merkezimizin Katar’ın çok kültürlü yapısı içinde Türk toplumunun varlığını ve saygınlığını güçlendireceğine inanıyorum.

Merkezimizin kapıları ülkemizi hak ettiği yere kavuşturmak için çaba harcamak isteyen tüm vatandaşlarımıza sonuna kadar açıktır. Sizlerin de bu çorbada tuzunun bulunmasını arzuluyor, sizleri değerli fikirlerinizle merkezimizin faaliyetlerini desteklemeye davet ediyorum.

Katar ile eğitim alanındaki ilişkilerimiz de hız kesmeden devam etmektedir. Bu doğrultuda Sayın Cumhurbaşkanımızın 2015 Aralık ayında gerçekleştirdiği Katar ziyaretleri sırasında eğitim alanındaki ilişkilerimize temel oluşturacak “Eğitim Alanında İşbirliği” Anlaşmasını imzaladık.

Ayrıca, yine sözkonusu ziyaret sırasında Katar Üniversitesinde “Türkoloji Kürsüsü” açılmasına dönük bir Protokole de imza attık. Türkoloji projesinin 2016-2017 eğitim öğretim döneminde hayata geçirilmesi için çabalarımızı sürdürüyoruz.

Katar Türk Okulunun inşaatını bitirmiş bulunuyoruz. Okulun 2016-2017 eğitim döneminde faaliyete başlayabilmesi için gerekli süreci başlattık. Okulun inşaatını üstlenen TAV firması yetkililerine Türk toplumu huzurunda teşekkür etmek istiyorum. Okulumuzun kurucu müdürü Ali Bey de bugün aramızda. Kendisinden okula ilişkin daha detaylı bilgileri alabilirsiniz.

Bir kez daha Yunus Emre Kültür Merkezimize ve Mehmet Beye ev sahipliğinden ötürü teşekkür ederim. Sözlerimi vatansever şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un sözleriyle sonlandırmak istiyorum.

“Allah bir daha bu millete bir İstiklal Marşı yazdırmasın.”

Teşekkürler

Atatürk

Mehmet Mustafa Göksu Ambassador
Sunday - Thursday

08:00 - 15:00

Consular Services 08:00 - 12:00

Attestation Services 08:00 - 09:00

12/18/2020 8/18/2020 Katar National Day