Ambassador Ahmet Demirok Gave An Interview To "al Sharq" Daily On The Occasion Of Ramadan

Doha Büyükelçiliği 21.06.2016

"Al Sharq gazetesi
20.06.2016

Türkiye’de Ramazan asalet ve tarihin birleşiminden oluşuyor

T.C. Doha Büyükelçisi Ahmet Demirok, Katar Emiri Şeyh Tamim Bin Hamad Al Thani, Şeyh Hamad Bin Khalifa Al Thani, Katar halkı ve hükümetinin, Türk yönetimi ve halkının ve tüm Müslüman halkın Ramazan ayını kutladı.

Büyükelçi Demirok, Katar Devletinde Ramazan ayının büyük bir inanç ve manevi atmosferi bulunduğunu, bunun yanısıra Ramazan ayında insanlar arasındaki kaynaşmanın, aile ve arkadaşların biraraya gelmelerinin ve aile ziyaretlerinin arttığını söyledi. Hayırlı ayla özdeşleşmiş bütün bunlar tüm dünyadaki Müslüman halkının Ramazan ayını sevinçle karşılanmasına sebep olduğunu belirtti. Ramazan ayının, komşular, aile bireyleri ve arkadaşlar arasındaki samimiyeti güçlendirdiğini ifade etti.

Yılın en kutsal ayında Katarlı kardeşlerinin arasında bulunmanın sevincini dile getiren Büyükelçi Demirok, Ramazan ayında devlet ile Müslüman halk arasındaki kardeşlik ve toplumsal bağların güçlendiğini söyledi. Ramazan ayı boyunca Katar’da derin tarihi yansıtan geleneksel etkinliklerin arttığını vurguladı. Buna örnek olarak, teravih namazından sonra gençleri ve yaşlıları biraraya getiren Katar’ın en önde gelen geleneksel etkinliklerinden biri sayılan Ramazan meclislerinin bulunduğunu söyleyen Büyükelçi, halkın birçoğunun sosyal konular üzerinde görüşmek, toplumsal kaynaşmayı arttırmak ve aile bağlarını güçlendirmek amacıyla bu toplantılara gitmeye özen gösterdiklerini söyledi.

Ramazanın özel atmosferi

Türkiye’deki Ramazan atmosferiyle ilgili olarak Demirok, Türkiye’de Ramazan ayının asalet ve Türk tarihinin birleşiminden oluştuğunu belirtti.

Demirok, Türk halkı ve hükümetinin Ramazan ayında başta mülteciler olmak üzere fakir halklara yaptıkları insani yardımları arttırdıklarını vurguladı.

Demirok, bu ayda, İstanbul ve diğer şehirlerde kamu alanlarında, oruç tutanlara bedava iftar yemeği verilmesi amacıyla iftar çadırlarının kurulduğunu, bunun Müslüman halk arasındaki sevgi, şefkat ve dayanışma duygularını arttırdığını söyledi. Her yıl kurulan bu iftar çadırlarının toplumsal önem taşıdığını vurgulayan Demirok, birbirlerini tanımayan insanların aynı masada iftar yapmalarının, insanlar arasındaki yakınlık, birlik ve şefkat değerlerini yansıttığını belirtti.

Gelenek ve Görenekler

Genel olarak, Türkiye’de Ramazan ayının coşkusunu yansıtan birçok gelenek ve görenek vardır. Bunların başında Ramazan davulcuları yer almaktadır.

Sahur saatlerinde davulcular, İstanbul’un sokak ve caddelerinde Müslümanları uyandırmak için davul çalarak dinî maniler okur. Bu gelenek çok eski olmasına rağmen Türkiye’nin birçok şehrinde sürdürülmektedir. Bursa şehrinde, yöresel kıyafetlerini giyen bir grup, davul ve akordiyon gibi müzik aletleriyle çaldıkları geleneksel müzik eşliğinde halkı sahura kaldırmaktadır. Mahalle sakinleri her zaman bu değişik ve özel gelenekten keyif almakta ve sokakları gezen bu gruba sahur için yiyecekler ikram etmektedir.

Türkiye’de başta Sultanahmet olmak üzere İslam tarihinin önemli camileri bulunmaktadır. Ramazan ayı boyunca Sultanahmet Meydanı iftar açmayı bekleyen vatandaşlarla dolup taşmaktadır. İstanbul’un merkezinde olan Beyazid Camii etrafındaki alanda da, iftar sofraları ve çadırlar kurulmaktadır.

Türkiye’nin ünlü Süleymaniye Camii, Osmanlı Mimarisinin en önemli örneklerinden biridir. Camiinin 53 metre yüksekliğinde kubbesi ve dört köşesinde minare bulunmaktadır. Caminin geniş avlusu ağaçlarla süslenmiştir.

Dini Vaazlar

Türkiye’de Akşam ezanı vaktinde topların atılmasının ardında camilerde akşam ezanı okunur. İftardan hemen sonra kadın, erkek, çocuk ve genç herkes yatsı ve teravih namazına yetişebilmek için camiye hızla gitmektedir. Camiye erken gitmemeleri durumunda camide yer bulamayabilir ve namazlarını caminin dışında kılmak zorunda kalabilirler.

Bu ayda, başta Ayasofya olmak üzere İstanbul şehrinin büyük ve görkemli minarelerle ünlenen camilerinde Kur’an okunur ve dini vaazlar verilir. Dini vaazlar ikindi namazında başlar, akşam vaktine yakın bir saatte biter. Camiler bu ay boyunca kadın, erkek ve vaizlerle doludur. Türkiye camilerinde Ramazan ayı boyunca dini vaazlar, Kur’an-ı Kerim ezber kursları ve teravih namazı bulunmaktadır.

Türkiye’nin ünlü camileri arasında, Türkiye’nin güneyinde bulunan Adana’daki Yeşil Cami yer almaktadır. 50 yılı aşkın bir süredir bu caminin duvarlarını, minaresini ve kubbesini sarmaşıklar kaplamaktadır.

İstanbul’un yüksek tepesinde inşa edilen ve Türkiye’nin ünlü camileri arasında yer alan Yavuz Sultan Camii’nin avlusunda mermerden yapılmış sütunlar vardır. Kubbesinde muhteşem nakış ve sanat eserleriyle donatılmış pencereler bulunmaktadır.

Kur’an-ı Kerim’e olan ilgi

Ramazan ayı boyunca Türk halkı Kur’an-ı Kerim okumaya büyük önem göstermektedir. Bu ayda Müslüman vatandaşlar, her kişinin okuyabileceği kadar Kur’an-ı Kerim’in bölümlerini kendi aralarında bölerler. Sonra Ramazanın bitimine doğru toplu olarak camiye gidip Kur’an hatim duasını okurlar. Bunun ardından camide imamın da katıldığı küçük hatim programı düzenlenir.

Bu Müslüman ülkenin geleneklerine göre de, Ramazan ayının ikinci haftasında kitap fuarları açılır. Bu fuarlar her gün akşam namazından sonra başlar ve geç saatlere kadar devam etmektedir.

İstanbul şehrinde bulunan ve Ramazanın son iki haftasında ziyaretçilere açılan Hırka-i Şerif Camii’nde Sultan Selim’in 1516 yılında İstanbul’a getirdiği Hırka-i Şerif’in muhafaza edildiği söylenmektedir."

Related Documents

Al Sharq- Ambassador- Ramazan.png

Atatürk

Sunday - Thursday

08:00 - 15:00

Consular Services 08:00 - 12:00

Attestation Services 08:00 - 09:00

12/18/2020 8/18/2020 Katar National Day